fbpx

Zdravý rozum na talíři

Zdravý rozum na talíři

Zelené zlato jménem pesto

U mě doma je pesto něco, co připravuji minimálně jednou týdně a téměř vždy mám nějaké v lednici po ruce, protože mi otevírá možnosti na mnoho rychlých jídel. Je u nás oblíbené dokonce natolik, že si moje nejmladší dcera pojmenovala svého oblíbeného koníčka Pesto Pesto Pesto. Nové brambory s pestem jsou totiž jedno z jejích nejoblíbenějších jídel na světě. 

I když je pesto pro mě takto významné, vím, že většina lidí si ho spojuje hlavně s tou omáčkou na těstoviny, kterou koupíme v obchodě ve skleničce. Ale co když se na něj můžeme dívat širším pohledem? Co když kupovaná verze vůbec není potřeba, protože domácí pesto je záležitost několika minut? Co když si z tradičního bazalkového pesta uděláme (ke zděšení puritánů italské kuchyně) pouze šablonu, do které můžeme dosazovat různé další ingredience podle chuti a dostupnosti? A co když se nemusíme omezovat pouze na těstoviny?

Zde uvedu namátkou několik příkladů alternativního využití pesta: již zmíněné nové brambory s pestem jsou vynikající rychlá večeře. 

Kuskus ochucený pestem je také záležitost několika minut a přitom se jedná o velmi chutný základ pro výživný salát, do kterého potom můžeme přidat téměř cokoliv, od zeleniny po grilované kuřecí maso, a hodí se i do krabiček na obědy s sebou. 

Pesto se také výborně hodí jako dip k pečené zelenině. Nebo co takhle pesto jako oživení míchaných vajíček nebo jako náplň do palačinek na slano?

Tradiční pesto se skládá z 5 ingrediencí: bazalky, olivového oleje, parmazánu, česneku a piniových oříšků. Pojďme si z toho odvodit šablonu. 

  • Místo bazalky lze použít nejen jakákoliv jiná bylinka, ale i cokoliv dalšího zeleného listnatého – třeba baby špenát, kadeřávek, nebo dokonce i mrkvové natě (ano, zní to trošku šíleně, ale slibuju, že to funguje). 
  • Místo piniových oříšků (protože upřímně, kdo si je může dovolit kupovat?) se dají použít jakékoliv další druhy oříšků, ale úplně klidně i mandle nebo semínka, třeba dýňová nebo slunečnicová. 
  • Nemusíme se trápit s tím, abychom použili pravý parmazán – jakýkoliv sýr podobného druhu postačí. 
  • Česnek použít můžete, ale nemusíte, záleží jen a pouze na vaší chuti.
  • Olivový olej je jediná ingredience, se kterou nehneme. Ten použijeme v každé variantě.  

Matematika ve škole nebyla moje silná stránka, ale i bez výpočtů vím, že tato šablona nám nabízí opravdu hodně různých možností, jak ingredience kombinovat.  

Tradičně se pesto dělá ručně, v hmoždíři. Tato verze je výborná, ale jako matka tří hladových krků vždy volím rychlost a praktičnost nad tradicí. Proto výrobu pesta raději svěřím elektronickým pomocníkům. Nepráskněte to na mě v Itálii. 

Dalo by se i tak dělat o něco sofistikovaněji, kdy se nejdříve v robotu rozmixují bylinky se sýrem, a až potom se pomalu přilévá olej, aby se vše hezky postupně emulsifikovalo. Pokud máte čas a energii, jděte do toho. Ale pokud chcete verzi rychlou, stačí všechny ingredience naházet do nádoby robota, zapnout a rozmixovat do konzistence, která vám nejvíc vyhovuje. Někdo má raději pesto hrubší, a někdo má raději sametové, tekutější, rozmixované úplně do hladka. Když už jednou opustíte tradiční verzi, žádné další limity už před vámi nejsou a můžete si ho udělat úplně přesně podle sebe. 

Nebojte se být kreativní! Dejte mi vědět, jakou verzi jste vyzkoušeli a jak vám chutnala!

Zelené pesto

Dokonalá omáčka s nekonečným možnostmi.
Prep Time5 minutes

Ingredients

  • 100 g Petrželky
  • 80 g Parmezánu
  • 80 g Kešu oříšků
  • 1 Stroužek Česneku
  • 1 Hrnek Olivového oleje

Instructions

  • Bylinky očistěte a zbavte tuhých stonků.
  • Sýr nakrájejte na tenké plátky nebo nastrouhejte nahrubo.
  • Bylinky, česnek, nakrájený sýr a oříšky vložte do nádoby kuchyňského robota, přidejte ¾ hrnku olivového oleje.
  • Zapněte robota a mixujte, dokud nedosáhnete konzistence, která vám vyhovuje. Pokud máte raději pesto tekutější, přidejte zbylý olivový olej.

Notes

Místo petrželky můžete použít libovolné další bylinky, třeba bazalku či libeček, nebo i jinou zelenou listovou zeleninu jako třeba kadeřávek či baby špenát. Místo kešu použijte jakékoliv jiné oříšky či semínka. Česnek můžete vynechat. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Recipe Rating